У чому відмінність між сортом та гібридом овочевих культур, і що обрати?
Незабаром весна - сезон масової реалізації насіння овочевих , баштанних , квіткових культур, кор-мових коренеплодів на ринках та у спеціалізованих магазинах кожної громади. Відділ контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області звертає увагу споживачів на деякі відмінності між сортовим та гібридним насінням цих культур.
На сьогоднішній день багато вітчизняних та зарубіжних компаній пропонують нам велике різно-маніття посівного матеріалу . Крім звичайних сортів насіння на прилавках ми зустрічаємо дуже ба-гато гібридів з позначенням F1, F2, де останні на порядок дорожче.
Що ж таке гібридне насіння F1, F2. Це особлива категорія насіння, яка характеризується більшою стійкістю до хвороб, шкідників та несприятливих умов , скоростиглістю, високим врожаєм, друж-ним дозріванням, плодоношенням більш вирівняних плодів, ін. , у порівнянні з сортовим. При ви-рощуванні менше залежать від погоди і навіть запилення. Є такі гібриди, які плодоносять взагалі без запилення (партенокарпічні гібриди). Виведення нового гібриду вимагає багато часу та кропіт-кої роботи кваліфікованих працівників. Тому ціна на таке насіння значно вища.
Гібридне насіння F1 представляє собою результат об'єднання генетичних властивостей двох різ-них батьківських сортів. Гібриди F1 володіють стабільністю та сприяють високоякісному урожаю. А от насіння F2, отримане в результаті ручного запилення, має більшу генетичну різноманітність, що може впливати на урожайність та давати менший врожай порівняно з F1. Сорти F2 отримують в ре-зультаті схрещування двох гібридів F1, їх нащадки належать до другого покоління.
Збір посівного матеріалу від рослин F1 можливий, але потребує обдуманого підходу і розуміння ризиків, адже при висіванні на наступний рік такі посіви не відповідатимуть 100 % вашим очікуван-ням.
Сортове насіння – це насіння, отримане в результаті великої селекційної роботи. Селекціонери роками відбирали культури з найкращими властивостями. Якщо від сортової рослини взяти на-сіння, то отримаємо насіння саме того ж сорту, з усіма його перевагами й недоліками, причому ці ознаки передаються з покоління в покоління повністю, без змін (стабільність). Насіння звичайних сортів можна заготовляти для посіву і у вас виросте рослина , яка не втратить своїх морфологічних ознак.
Кожен сорт чи гібрид має різні терміни зберігання. Наприклад, насіння огірка, гарбуза, кавуна, ка-бачка зберігається від 6 до 8 років; томати, гарбуз і капуста – 4-5 років; морква, буряк і баклажани – 3 роки, цибуля, петрушка та кріп – 2-3 роки, а селера всього 1-2 роки. Не варто купувати насіння більше, ніж Вам потрібно. Якщо насіння дуже довго зберігається, то поступово знижується його якість і врожай буде не найкращим.
Правильний вибір насіння – відповідальний й захопливий процес, який вимагає уважного підходу, дотримання нескладних правил. Він дозволить зекономити час і гроші, зробивши садово-городні роботи максимально результативними.
Валентина Залізняк, головний спеціаліст відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області