Євроінтеграційний Закон про державне регулювання сфери захисту рослин.
Верховна Рада України 17 грудня 2024 року прийняла в другому читанні та в цілому як Закон євроінтеграційний законопроект «Про державне регулювання сфери захисту рослин» (реєстр. №8340). Документ підтримали 273 народних депутата.
Проект Закону було розроблено на виконання міжнародних зобов’язань України та передбачає консолідацію законів України «Про захист рослин», «Про карантин рослин» та «Про пестициди і агрохімікати» (в частині вимог до обігу та застосування засобів захисту рослин) в один документ, що враховує ключові положення законодавства ЄС у сфері здоров’я рослин та сталого поводження із засобами захисту рослин, імплементує 18 актів права ЄС, гармонізуючи українське законодавство з європейськими стандартами.
Закон дозволить комплексно вирішити ряд проблем функціонування системи захисту рослин в Україні, пов’язаних із переміщенням рослин, продуктів рослинного походження, а також застосуванням та обігом засобів захисту рослин, мінімізує втрати та ризики сільгосптоваровиробників і експортерів продукції рослинного походження та забезпечить високий ступінь ідентичності законодавства України із законодавством ЄС у сфері захисту рослин, що дозволить спростити вихід української продукції рослинного походження на зовнішні ринки.
Також зазначений Закон є ключовим для модернізації аграрного сектору та поліпшення позицій України на міжнародних ринках, зменшує витрати держави на заходи контролю, покращує якість сільськогосподарської продукції та захист споживачів, а також сприятиме розширенню експортного потенціалу України та підвищенню довіри до системи захисту рослин.
Закон упорядковує обіг засобів захисту рослин (ЗЗР) і встановлює нові правила для імпорту, зберігання та застосування рослинної продукції. Запроваджується простежуваність для рослин і ЗЗР, обов'язкові паспорти рослин і реєстрацію всіх етапів обігу. Приватним суб’єктам делегуються повноваження на видачу паспортів, маркування пакувального матеріалу, навчання з поводження із ЗЗР і технічний огляд обладнання.
Документом встановлюються вимоги до завчасного сповіщення про застосування засобів захисту рослин – не менше ніж за 48 годин до початку відповідних робіт у межах території, яка становить вісім кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин – такі вимоги суворіші ніж у країнах ЄС «з метою захисту інтересів вітчизняних пасічників».
Основні зміни, передбачені Законом:
-
створення державних реєстрів у сфері захисту рослин;
-
оновлення правил для імпорту, зберігання та застосування рослинної продукції;
-
забезпечення простежуваністі для рослин і засобів захисту рослин, зокрема обов'язкові паспорти рослин і реєстрацію всіх етапів обігу;
-
приватні суб’єкти отримають повноваження на видачу паспортів, маркування пакувального матеріалу, навчання з поводження із засобами захисту рослин, тощо.
Закон набирає чинності через три роки з дня його опублікування, забезпечуючи адаптаційний період.
В. Залізняк - головний спеціаліст відділу захисту росли, фітосанітарної діагностики та прогнозування Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.