Сертифікація насіння і садивного матеріалу
Сертифікація насіння і садивного матеріалу – комплекс заходів, спрямованих на визначення сортових і посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу з метою документального підтвердження відповідностей вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.
З метою попередження порушень законодавства України в сфері насінництва та розсадництва, а також зменшення обігу неякісного насіння відділ контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області нагадує: згідно зі статтею 15 Закону України «Про насіння та садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг після їх сертифікації.
Сертифікації підлягає насіння, яке включене до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, а посівні якості повинні обов’язково відповідати вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.
Статтею 38 Закону України «Про охорону прав на сорти рослин» сорти, не внесені до Реєстру сортів рослин України, заборонено поширювати в Україні, якщо інше не встановлено законом.
Законодавством передбачено, що кожна партія насіння для реалізації повинна супроводжуватися двома сертифікатами, що засвідчують його сортові та посівні якості.
Інформацію про чинність зазначених сертифікатів можна перевірити в Реєстрі сертифікатів на на-сіння та/або садивний матеріал, який оприлюднено на офіційному сайті Мінагрополітики .
Для підтвердження якості посівного матеріалу, в тому числі отриманого від власного врожаю, Дер-жавна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів рекомендує досліди-ти насіння в лабораторних умовах на показники якості та безпеки, а саме:
енергії проростання, схожості, чистоти, вологості, життєздатності, маси 1000 насінин, зараженості хворобами та шкідниками.
Таке дослідження гарантовано покаже наскільки посівний матеріал якісний, можна його сіяти чи краще замінити взагалі. Адже якщо посіяне насіння не зійде чи зійде, але дасть неоднорідні сходи, то жодні добрива чи засоби захисту рослин ситуацію особливо не врятують.
Держпродспоживслужба інформує, що визначати посівні якості насіннєвого матеріалу варто тільки в лабораторіях, які уповноважені Національним агентством з акредитації України згідно з вимога-ми ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрува-льних лабораторій».
Для перевірки якості насіннєвого матеріалу звертайтесь до державних установ - фітосанітарних ла-бораторій, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби. Зазначені лабораторії на-дають якісні послуги, які проводять кваліфіковані фахівці на сучасному лабораторному обладнанні. За результатами проведення аналізувань, суб’єкту видається протокол випробування.
Вартість послуг, які надаються Державною установою «Полтавська обласна фітосанітарна лабо-раторія» розміщено на сайті установи за посиланням : http://www.karantin.poltava.ua