Сенчанська сільська територіальна громада
Полтавська область, Миргородський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Визначення посівних якостей насіння

Дата: 09.01.2024 15:01
Кількість переглядів: 93

Під посівними якостями розуміють сукупність властивостей і ознак насіння, що характеризують ступінь їх придатності до посіву. Висівати потрібно тільки кондиційне насіння, посівні якості якого відповідають вимогам, зазначеним державними стандартами (ДСТУ). При інтенсифікації землеробства все більше буде зростати значення сортового насіння з високими посівними та врожайними якостями. Посів таким насінням при виконанні всіх технологічних операцій забезпечує отримання найвищих врожаїв хорошої якості.

Відділ контролю у сфері насінництва , розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області  інформує , що використання якісного посівного матеріалу означає  отримання дружних сходів, із яких, власне, й починається вирощування високих врожаїв.

Посівні якості насіння визначають шляхом проведення аналізу середніх зразків. До показників, що регламентуються державними стандартами (ДСТУ 4138-2002) належать: чистота насіння, його вологість, маса 1000 штук, енергія проростання, схожість.

Чистота насіння – це кількість насіння основної культури в наважці, визначена у відсотках  . Чистоту насіння визначають за допомогою двох наважок встановленого розміру.

Вологість насіння – це визначення вмісту вільної вологи в насінні. Вологість насіння визначається у відсотках. Цей показник є винятково важливим для визначення якості насіння, тому що він відіграє істотну роль у процесі його зберігання. Відомо, що тривале зберігання насіння без зниження його посівних і товарних якостей можливе лише за умови низького вмісту вільної вологи в ньому, для зернових культур, наприклад, 15% і нижче. Вологе насіння швидко псується, втрачає схожість і товарні якості.

Маса 1000 штук насіння – одна з важливих ознак, що характеризує крупність, виповненість, запас поживних речовин у насінні, цінність насіннєвої партії в цілому.

Енергія проростання – це дружність проростання насіння після 3-4 днів пророщування і теж виражена у відсотках. Кількість днів для визначення схожості й енергії проростання встановлюється для кожної культури окремо.

Схожість насіння – це кількість нормально пророслого насіння в зразку, що аналізується, у відсотках,   вважається одним з найважливіших показників посівних якостей і характеризує його біологічну і господарську цінність.

 На даний час діяльність з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва або визначення посівних та сортових  якостей насіння чи товарних якостей садивного матеріалу  здійснює ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції». У Полтавській області на сьогодні працює його філія, яка у своєму складі має 3 лабораторії м. Полтава (вул. Міщенка, 2а – тел.  0666944520, 0980459269), м. Лубни (вул. Толстого,85),  м. Глобино (вул. Центральна,311).   Якість посівного матеріалу можна перевірити  і  у ТОВ «АГРОСЕРТ» -  м. Полтава, вул. Панянка,48  .  Крім того, ТОВ «Агролабтест», «Новосерт», ТОВ «Велес-сідс». На сайті профільного міністерства     розміщено Реєстр органів з оцінки відповідності (інформація про наявні акредитовані лабораторії), де можна отримати більш детальну інформацію.

Також на території Полтавської області визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу (аналізування чистоти і відходу насіння, схожості та енергії проростання, вологості, маси 1000 насінин, зараженості хворобами, заселеності шкідниками)  для власних потреб без права реалізації проводить Державна установа «Полтавська обласна фітосанітарна лабораторія», яка розташована за адресою: м.Полтава вул. В.Козака,1. Проби  приймаються і через відділення №31 «Нової пошти» у м. Полтава.

 Для проведення вищезазначених послуг необхідно подати заявку встановленого зразка; зразок (пробу) насіння;  документ, що підтверджує оплату наданих послуг. За результатами лабораторних досліджень, замовнику видається протокол випробувань.

   

Валентина Залізняк, головний спеціаліст відділу контролю у сфері  насінництва,  розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень