Сенчанська сільська територіальна громада
Полтавська область, Миргородський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Виробництво та обіг садівного матеріалу в Україні

Дата: 18.10.2023 10:16
Кількість переглядів: 105

Якісний садивний матеріал є запорукою отримання здорових багаторічних насаджень та високих врожаїв. Садівництво є традиційною галуззю сільського господарства України, плодово - ягідна продукція має велике значення у забезпеченні продовольчої безпеки. Основою успіху в цій справі є садивний матеріал (саджанці), який має відповідати високій якості та мати легальне походження, оскільки від першого залежить отримання здорових багаторічних насаджень, висока врожайність та належна якість плодово - ягідної продукції, а від другого - найбільш вигідні умови її реалізації.

В Україні виробництво та реалізація насіння та садивного матеріалу регулюється Законом України «Про насіння та садивний матеріал», Законом України «Про охорону прав на сорти рослин» та іншими нормативно – правовими актами.

Держава звертає пильну увагу на сертифікацію саджанців. Відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал»   та Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал ( Постанова уряду № 97 від 21.02.2017)  , вирощений садивний матеріал, який буде реалізовуватися в Україні і в подальшому використовуватиметься в господарських цілях, обов’язково повинен бути сертифікований.

Покупцеві саджанців потрібно поцікавитись у реалізаторів садивного матеріалу наявністю сертифікатів сортової та товарної якості.   На сайті Мінагрополітики України можна самостійно перевірити, чи внесений конкретний виробник садивного матеріалу у цьому році до Реєстру виробників насіння і садивного матеріалу, продивитися його виробничу програму. Також у Реєстрі сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал можна перевірити вже видані агрономами - інспекторами сертифікати на сортову та товарну якості садивного матеріалу.

У свою чергу сертифікація можлива за умови, якщо садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України, який за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

У статті 1 розділу І Закону України «Про насіння і садивний матеріал» визначені категорії та вимоги до садивного матеріалу багаторічних рослин. Раніше чіткої вимоги щодо безвірусності саджанців не було, але пізніше до Закону внесли зміни, згідно з якими садивний матеріал повинен бути безвірусним .

В Україні, як і в більшості країн світу, існує контроль за обігом садивного матеріалу. Сертифікаційні схеми його вирощування мають відповідати міжнародним нормам, зокрема європейській Середземноморській організації захисту рослин, на інтернет-сайті якої виробники можуть завантажити всі вимоги та сертифікаційні схеми для ягідних культур. Україна є дійсним членом цієї організації, тож ці схеми мають впроваджуватися на території нашої держави.

Відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва  та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області постійно проводить моніторинг   реалізації садивного матеріалу,   квіткових та декоративних рослин суб’єктами господарювання  та надає необхідні консультації.

Саме зараз  оптимальний період  для висадки   саджанців фруктових дерев  - весь жовтень. За зиму дерева встигнуть вкоренитися, весною швидко підуть у ріст, менше хворітимуть та швидше плодоноситимуть. Якщо дерева посадити зараз, то їх поллють осінні дощі, а потім вкриють сніги.   Саджанці загартуються, стануть менш вразливими до зимового підмерзання та хвороб.   А якщо придбаний посадковий матеріал ще і сертифікований, то це гарантовано в майбутньому, при хорошому догляді,  урожайний сад.

Валентина Залізняк, головний спеціаліст відділу контролю у сфері  насінництва,  розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень