Впорядковано питання, що стосуються ввозу насіння та садівного матеріалу в Україну
Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області інформує, що прийнятий 16.11.2022 року Закон України № 2763-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів Укра-їни щодо приведення законодавства у сфері охорони прав на сорти рослин та насінництва і розсадництва у відповідність із положеннями законодавства Європейського Союзу», вдосконалив законодавство у сферах охорони прав на сорти рослин та насінництва і розсадництва, що набли-зило їх до норм Європейського Союзу. Закон № 2763-IX набрав чинності з 10 червня 2023 року.
Згідно з доповненнями до ст. 28 Закону України «Про насіння та садивний матеріал», значно збі-льшаться штрафи за умисне виробництво, пакування фальсифікованого насіння та/або садивного матеріалу з метою продажу та використання торгівельної марки, яка зовнішньо нагадує торгівель-ну марку іншого виробника – маркування.
Фальсифіковане насіння та/або садивний матеріал – це насіння та/або садивний матеріал, у мар-куванні або пакуванні якого неправомірно використано торговельну марку, інше індивідуалізуюче позначення, зовнішнє оформлення пакування іншого виробника та/або які поширюються з не-правдивою інформацією щодо сортових та/або посівних якостей насіння та/або садивного мате-ріалу.
За такі дії громадянину загрожуватиме накладання штрафу в розмірі від однієї до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Наразі ця сума може складати до 85 тис. грн.
На посадових осіб чекатиме більше фінансове покарання – від п’яти до десяти тисяч неоподатко-вуваних мінімумів доходів громадян, з конфіскацією виробленого фальсифікованого насіння та/або садивного матеріалу.
Також даним законом передбачено:
- встановлення критеріїв для уповноваження органів сертифікації, зокрема, щодо наявності власної акредитованої лабораторії;
- дозвіл на визначення посівних якостей насіння суб’єктам насінництва та розсадництва, які є безпосередніми його виробниками, за умови отримання уповноваження Мінагрополітики;
- запровадження електронних сервісів отримання дозвільних документів для ввезення зразків насіння для дослідних цілей;
- спрощення процедури ввезення в Україну вже відомих сортів насіння та садивного матеріалу;
- скасування обов’язкового подання в матеріалах заявки показників придатності на поширення за культурами, які проходять дослідження;
- запровадження процедури розгляду заявки сорту та експертизи назви сорту впродовж не більше ніж 20 днів;
- узгодження з Міжнародною конвенцією з охорони нових сортів рослин процедури найменування сорту;
- встановлення чітких строків ухвалення рішення щодо держреєстрації прав на сорт, внесення сорту до реєстрів та видачі охоронних документів.
Закон України № 2763-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо при-ведення законодавства у сфері охорони прав на сорти рослин та насінництва і розсадництва у відповідність із положеннями законодавства Європейського Союзу», дозволяє постачати насіння найновіших сортів українським аграріям від агровиробників ЄС та США. Нові зміни до діючого законодавства значно спрощують роботу українським агровиробникам завдяки переходу багатьох процедур в режим онлайн та впорядкуванню багатьох питань, що стосуються ввозу насіння та садивного матеріалу в Україну.
Валентина Залізняк, головний спеціаліст відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.