Сіра гниль соняшника.

Дата: 27.09.2022 13:52

В сучасних умовах, при насиченні сівозмін соняшником і розширенні зони його вирощування значного поширення набуло таке шкідливе захворювання, як сіра гниль соняшнику, що зустрічається практично на кожному полі.

Ситуація, яка склалася нинішньої осені, а також умови цього літа сприяють розвитку сірої гнилі кошика , що веде за собою значних втрат урожаю.

У період дозрівання і збирання соняшника, особливо якщо часто йдуть дощі, сіра гниль уражає кошики. На тильній стороні їх з'являється темне маслянисті плями, тканина квітколожа розм'якшується, а поверхня кошика покривається густим сірим нальотом. Через 7-10 днів кошик загниває, а у суху погоду тканина кошика втрачає міцність і легко розкришується.

Збудником хвороби сірої гнилі є сумчастий гриб Botrytis cinerea .                     Джерелом інфекції є склероції і грибниця патогена на уражених рештках у ґрунті, які зберігають свою життєздатність до 8 років і більше.

Шкідливість хвороби проявляється в зрідженості посівів через загибель уражених рослин, зниженні врожаю на 5-25 %, погіршенні посівних якостей та товарних властивостей насіння (різко знижується схожість насіння, вміст олії знижується на 10 %, кислотне число олії зростає в 10-100 разів, що робить її непридатною для вживання в їжу).

Ефективні методи з сірою гниллю  :

•        Правильний вибір попередника.

•        Сувора просторова ізоляція між товарними і насіннєвими посівами культури і сільськогосподарськими рослинами, які схильні до захворювання,   просторова ізоляція нових посівів соняшнику від минулорічних не менше 1000 м.

•        Посів сортів і гібридів соняшнику, стійких до патогену.

•        Передпосівна обробка посівного матеріалу.

•        Дотримання рекомендованих оптимальних норм і строків посіву.

•        Своєчасні терміни проведення збирання врожаю.

•        Проведення десикації.

•        Ретельне очищення та просушування насіння.

•        Правильна обробка грунту після збирання врожаю.

На сьогодні залишився один дієвий метод –проведення десикації!

Десикація посівів  надзвичайно важлива за несприятливих погодних умов восени (як-от затяжні дощі). Вона припиняє розвиток сірої та білої гнилей, пліснявіння та інших хвороб на кошиках та насінні, в тому числі і в дощову погоду. На полях, де рослини уражені гнилями, слід почати внесення трохи раніше, ніж там, де їх не має, що дасть нам змогу локалізувати хвороби та поширення. Збирання починають проводити через 5-14 днів після десикації при побурінні 75-80% кошиків та вологості насіння 12-15%. Зібране насіння слід ретельно очистити та довести вологість до 12%.

Проводячи десикацію посівів, дотримуйтесь санітарних правил та заходів безпеки при роботі з пестицидами!

В. Залізняк ,  головний спеціаліст-державний інспектор відділу фітосанітарної безпеки Миргородського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.