Поради фахівця, що важливо враховувати огородникам при виборі насіння
Поради фахівця, що важливо враховувати огородникам при виборі насіння
Незабаром весна - сезон масової реалізації насіння овочевих та баштанних культур на ринках та спеціалізованих магазинах району. Навіть початківцям городникам добре відомо, що запорукою високого врожаю є використання високоякісного посівного матеріалу. Однак далеко не все насіння, пропоноване на вітчизняному ринку, відрізняється гарною якістю. Воно може давати погану схожість або ж не відповідати заявленим характеристикам.
При їх застосуванні навряд чи вдасться порадіти високій врожайності вирощуваних культур. Саме тому дуже важливо знати, як вибрати насіння овочів або інших культур, які дозволять отримати сильні рослини з гарною врожайністю.
Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області нагадує кілька простих правил при купівлі насіння, які дадуть змогу убезпечити споживачів від ризику придбання неякісного насіння.
На що потрібно звернути увагу при купівлі насіння.
Якщо за результатами аналізу проби насіння відповідають вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва, органом з оцінки відповідності видаються сертифікати, що засвідчують посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу, згідно з встановленою формою та вносяться відповідні дані до Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал . Статтею 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» передбачено, що сертифікаціі підлягає лише насіння і садивний матеріал сортів, занесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.
Слід пересвідчитись у наявності в продавця пакету супровідних документів що засвідчують сортові та посівні якості партії насіння (для насіння власного виробництва – сертифікатів на насіння, а для насіння овочевих культур, яке придбане для подальшої реалізації – довідки про сортові та посівні якості насіння ,передбаченої ДСТУ 6006:2008). Ці документи, повинні зберігатись за місцем торгівлі та пред’являтися за вимогою. Строк чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів становить 12 місяців, а упакованих у герметичну тару - 24 місяці.
Також важливо враховувати :
Кліматичну зону. Для кожного регіону підходять районовані сорти , які пристосовані до певних погодних умов.
Вітчизняні або закордонні. Вітчизняні сорти насіння більш адаптовані до існуючих умов зростання . Зарубіжний посівний матеріал може не дати очікуваних результатів, оскільки його виводять в інших погодних умовах .
Сорти чи гібриди. У гібридів є свої переваги: краща пристосованість до умов вирощування; менші норми висіву; краща зимостійкість та вища компенсаційна здатність; швидкий розвиток у разі пізніх строків посіву або пізніх сходів; потужніша коренева система, а відповідно – краща посухостійкість та використання мінерального живлення; вища стійкість до вилягання і хвороб; одночасне достигання і, разом з усім перерахованим - вища врожайність. Але, поряд з цим, гібриди поступаються сортам на наступними показниками: вартість (іноді більша в кілька разів за звичайне сортове насіння); неможливість із F1 провести розмноження ; більша вимогливість до умов вирощування; смакові якості, за якими вони часто програють сортам.
Виробник насіння. Варто вибирати посівний матеріал, пропонований авторитетними перевіреними виробниками. Якщо ж такі товари купуються вперше, радимо перш за все почитати відгуки про нього в інтернет-джерелах.
Оброблене або просте насіння. Спеціальна обробка посівного матеріалу покращує його властивості . Найчастіше такий посівний матеріал , має кращі результати по схожості, та по стійкості до різних захворювань .
Якою має бути упаковка.
Згідно з п. 8.5 ДСТУ 6006:2008 на пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують: назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця тощо; назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння; культуру, сорт (гібрид); масу, г або кількість насінин в пакеті, шт.; номер насіннєвої партії; рік урожаю; схожість; документ на насіння (назва, №); коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).
І, нарешті ж, ціна цього самого насіння.
Нові перспективні насіння сортів і гібридів (особливо імпортних) дуже дорогі. І низька ціна на них - швидше за все, сигнал недоброякісності насіння. У той же час їх висока вартість перспективних гібридів з лишком окупається надбавкою урожаю і його високою якістю. Такі сорти і гібриди мають відмінний вигляд, опірність хворобам, шкідникам .
Тому краще, якщо є можливість, придбати дороге, але якісне насіння в перевірених спеціалізованих закладах, чим дешевше, але сумнівної якості, невідомих виробників. Бажання зберегти кошти, в такому випадку, може призвести до значних втрат урожаю в майбутньому.
Головний спеціаліст відділу контролю
у сфері насінництва та розсадництва
ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській
області
Залізняк В.І.