За незаконно зрубане дерево доведеться сплатити штраф.

Дата: 08.10.2020 11:57

Осінній період змушує громадян задуматися над тим, чим опалювати свої домівки. Енергоносії, в тому числі дрова і вугілля, постійно дорожчають. Тому у громадян з’являється все більше спокуси заготовити собі паливо на зиму самостійно.

Останнім часом громадяни знищують, пошкоджують полезахисні лісові смуги та незаконно вирубують лісові насадження, особливо у сільській місцевості.  Це загрожує ерозією ґрунтів і призводить до значних порушень природного балансу землі. Між тим, чимало жителів нічого не знають про відповідальність за самовільне знищення об’єктів флори. Тому Виконавчий комітет Сенчанської сільської ради нагадує – за незаконні рубки передбачена відповідальність.

З 1 січня 2019 року в Україні набрав чинності закон, який посилює заходи проти знищення лісів в Україні. Відповідна інформація міститься в базі законодавства Верховної Ради України.

Згідно із законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів», у кілька разів підвищено штрафи за незаконну рубку і знищення лісових культур та молодняка, а також введені нові види покарання. Відповідні зміни вносяться, зокрема до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів».

Якщо раніше законодавство не передбачало окремої відповідальності за перевезення чи зберігання деревини незаконно зрубаних дерев, розглядаючи такі порушення та злочини у загальному контексті, то тепер посилене покарання вводиться не тільки за рубання, а й за незаконні перевезення, зберігання чи збут деревини.

Незаконне вивезення лісоматеріалів (зокрема необроблених), цінних пиломатеріалів та рідкісних порід дерев тягнутиме відповідальність у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років. Якщо людина скоїла подібний злочин не вперше або у великому розмірі – їй загрожуватиме позбавлення волі від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади до 3 років.

Незаконне вирубування дерев у лісах чи інших насадженнях; перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяло істотну шкоду, каратиметься штрафом від 17 тис. до 25,5 тис. грн. або арештом на строк до півроку, або обмеженням чи позбавленням волі до 3 років. Повторне порушення чи за змовою групи осіб тягнутиме покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі до 3 років.

Крім відповідальності у вигляді штрафів чи обмеження, позбавлення волі, із лісопорушників також стягується сума завданої ними шкоди лісу, яка залежить від кількості зрубаних чи пошкоджених дерев, їхнього діаметра, породи, періоду року. Як правило, сума шкоди набагато більша за суму штрафу, інколи – у сотні та тисячі разів.

Згідно постанови кабінету міністрів України №665, в Україні діють такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу. Доводимо до вашого відома наступні розміри штрафів за самовільну рубку лісів: за дерева, діаметром біля шийки кореня до 10 см порушник має сплатити 166,16 грн, діаметром 10,1-14 – 292,5 грн., діаметром 14,1-18 – 51,66 грн., 18,1-22 – 1542,88 грн., 22,1-26 – 2709,92 грн., 26,1-30 – 4272,58 грн., 30,1-34 – 532,38 грн., 34,1-38 – 7298,99 грн., 38,1-42 – 8964,51 грн., 42,1-46 – 10633,98 грн., 46,1-50 – 12299,49 грн., 51 – 12714,88 грн., 52 – 13130,27 грн., 53 – 13545,66 грн., 54 – 13961,05 грн., 55 – 14376,44 грн., 56 – 14791,83 грн., 57 – 15207,22 грн., 58 – 15622,61 грн., 59 – 16038,00 грн, 60 – 16453,93 грн., і т.д.                                           Окрім цього, за самовільну рубку лісів діють і адміністративні стягнення, згідно статті 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників; перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від  тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Шановні громадяни, краще законно купити дрова ніж самовільним вирубуванням  дерев наносити шкоду довкіллю, та ще й ризикувати при цьому отримати штраф, а ще на додачу — зіпсовані нерви, втрачений час, сором перед сусідами. Тож вибирайте, чим  краще обігрівати свої оселі: законно придбаними дровами чи одним незаконно зрубаним деревом.

Виконавчий комітет Сенчанської сільської ради  закликають усіх людей бути свідомими громадянами, не нищити ліси та не скоювати злочинів. Пам'ятайте, що відповідати перед законом доведеться не тільки тим браконьєрам, які незаконно зрубали дерево, а й тим, хто його перевозив, зберігав чи продав.

Наш спільний громадянський обов’язок – не допустити перетворення нашого краю в пустелю, оберігати від незаконної діяльності наші ліси – унікальні творіння природи та людської праці.

Еколог відділу земельних відносин, комунальної власності, ЖКГ та екології

Погрібняк О.В.